Technológia Honda Hybrid

V spoločnosti Honda sa hybridnému pohonu venujeme vyše tridsať rokov – v roku 1999 sme boli prvou automobilkou, ktorá tieto vozidlá v Európe ponúkala. 

Rýchlo sa presuňme do roku 2023. Naše najnovšie full hybridné technológie e:HEV ponúkajú pôsobivý výkon, nízku spotrebu paliva, rýchlu odozvu a tiež extra plynulú jazdu. 

Ako funguje full hybridná pohonná jednotka Honda e:HEV

Pohonná jednotka e:HEV spoločnosti Honda je vyspelý full hybridný systém, ktorý kombinuje lítium-iónový akumulátor a elektromotory, pričom zážihový motor funguje ako generátor elektrickej energie. Vďaka tomu má nižšie emisie a nižšiu spotrebu paliva v porovnaní s tradičnými spaľovacími motormi alebo mild hybridmi. Charakteristickým prvkom tohto vysoko efektívneho systému sú tri rôzne režimy pohonu - elektrický, hybridný a režim spaľovacieho motora, ktoré mu umožňujú plynulo sa prispôsobiť rôznym jazdným podmienkam.

Tichá sila

Unikátna full hybridná pohonná jednotka Honda poháňa vozidlo v tomto režime výhradne vďaka elektrickej energii z lítium-iónového akumulátora, veľmi ticho a pritom rýchlo reaguje na akékoľvek zmeny. To mild-hybridné vozidlá nedokážu. Okrem toho neprodukuje v tomto režime žiadne lokálne emisie. Režim EV je možné využiť napríklad pri jazde ustálenou rýchlosťou mimo mesta, zvyčajne sa však využíva pri nízkych rýchlostiach alebo počas rozbehu, napríklad pri jazde v meste. 

Vysoká úspornosť vďaka samonabíjaniu

Všeobecne platí, že s vyššou rýchlosťou jazdy, požiadavkou na razantnú akceleráciu alebo prejdenou vzdialenosťou súvisiacou s vyčerpaním akumulátora, sa vozidlo prepne do hybridného režimu. V tomto režime benzínový motor prostredníctvom generátora vyrába elektrickú energiu , ktorú potom poskytne hnaciemu elektromotoru, ktorý poháňa kolesá. V prípade, že je to výhodné a potrebné, môže tiež nabíjať lítium-iónový akumulátor. Spolu s rekuperačným brzdovým systémom sa tak hybridy Honda dokážu nabíjať samé a nie je ich potrebné pripájať k elektrickej sieti.

Konvenčný pohon

Pri konštantných vyšších rýchlostiach poháňa vozidlo priamo zážihový motor ako pri bežnom automobile. Toto pomáha full hybridnému vozidlu Honda fungovať efektívne aj pri jazde vysokou rýchlosťou.

Inteligentná technológia Honda i-MMD

To, čo robí full hybridy Honda výnimočnými, je použitá technológia inteligentného pohonu s viacerými režimami nazývaná i-MMD. Tento inovatívny systém neustále sleduje aktuálne jazdné podmienky a automaticky volí najefektívnejší režim pohonu – elektrický, hybridný alebo režim spaľovacieho motora.

Jeho skutočná krása spočíva v tom, že nevyžaduje žiadne zásahy zo strany vodiča.  Technológia Honda i-MMD je plne automatizovaná, čo zaručuje príjemný zážitok z jazdy a elektrifikovaného výkonu.