Majú hybridné vozidlá zmysel? Výhody hybridných vozidiel

Prečítajte si viac o výhodách hybridných vozidiel, od nižšej spotreby až po ostatné výhody.

V roku 1999 sme sa stali prvou automobilkou, ktorá v Európe ponúkala hybridné vozidlá. Radi sa s vami podelíme o výhodách hybridných vozidiel, či už ide o šetrenie peňazí za palivo a niektoré poplatky, alebo o menší negatívny vplyv na životné prostredie.

 

Kombinácia praktickosti spaľovacieho motora s výhodami elektrického pohonu, ktorý znižuje emisie, prináša pre hybridy mnoho výhod v porovnaní s vozidlom so zážihovým alebo vznetovým motorom. 

Benefity hybridných vozidiel

Zhrnuli sme všetky kľúčové body, ktoré treba vziať do úvahy, aby sme vám pomohli zistiť, či je pre vás hybrid tou správnou voľbou.

Spotreba paliva

Pretože hybridy využívajú dva zdroje energie, potrebujú na prevádzku menej paliva než automobily s tradičným pohonom. Pri kratších a pomalších jazdách využíva hybrid prevažne elektrickú energiu.

To znamená, že s plnou nádržou dôjdete ďalej a ušetríte peniaze. Napríklad model Honda HR-V prejde na plnú nádrž až 730 km.

Nižšie emisie

Hybridy a elektromobily majú pomôcť v boji s negatívnym vplyvom vozidiel so vznetovými alebo zážihovými motormi na životné prostredie. Z výfukov vozidiel z tradičnými pohonnými jednotkami sa uvoľňuje veľké množstvo oxidu uhličitéhio a ďalšie skleníkové plyny vrátane metánu a oxidov dusíka. Pretože hybridné vozidlo čiastočne poháňa elektrická energia, produkuje menej emisií než vozidlo vybavené výhradne zážihovým motorom.

Výsledky testov sa líšia, avšak priemerný zážihový alebo vznetový automobil vypustí do ovzdušia 39 až 41 ton CO2. Hybridy zvyčajne vypustia do ovzdušia približne 33 ton.

Výkon bez pripájania do zásuvky

Ak si nevyberiete plug-in hybrid, nemusíte sa starať o to, či nájdete nabíjaciu stanicu skôr, než sa akumulátor vášho vozidla vybije. Samonabíjací hybrid vám môže poskytnúť výhody elektromobilu bez obáv, že sa vybije.

Hybridy využívajú na nabíjanie akumulátora proces zvaný regeneratívne brzdenie, ktorý využíva energiu vznikajúcu pri brzdení. Namiesto toho, aby táto energia prišla nazmar v podobe tepla, recykluje sa a nabíja akumulátor.

Podľa testov magazínu Which? majú hybridné vozidlá nižšiu spotrebu paliva než vozidlá so zážihovými a vznetovými motormi. Kombináciou výsledkov z testov v meste a na diaľniciach dosiahli hybridy priemernú spotrebu 4,4 l/100 km, na druhom mieste sa umiestnili vznetové vozidlá (5,0) a na poslednom mieste zážihové (5,6).

Vlastniť hybrid znamená ušetriť na niektorých daniach a poplatkoch než je tomu v prípade zážihového vozidla. Takéto vozidlá sa označujú ako autá na „alternatívne palivá“.

Dvojité výhody

Hybridy prinášajú skvelú kombináciu výhod zážihových a elektrických vozidiel. Elektrický pohon zaisťuje tichú prevádzku bez emisií pri jazde mestskými rýchlosťami.

Pri vyšších rýchlostiach je k dispozícii výkon tradičného zážihového motora a rovnako ako pri bežnom vozidle môžete rýchlo dotankovať a pokračovať v dlhej ceste.

Menší pokles hodnoty

Vďaka svojej spoľahlivosti, nižším prevádzkovým nákladom a skutočnosti, že je na trhu menej modelov, si hybridné vozidlá držia svoju hodnotu lepšie než zážihové vozidlá.

Pretože hybridy pri nižších rýchlostiach využívajú často elektrickú energiu, dochádza k menšiemu opotrebovaniu motora. Aj brzdy vydržia dlhšie – nemusia brzdiť tak intenzívne, pretože vozidlo pomáha spomaliť regeneratívny brzdový systém.

Magazín What Car? analyzoval viac než 7 000 rôznych značiek a modelov a zistil, že elektrifikované vozidlá si po troch rokoch a 50 000 najazdených kilometroch zachovávajú v priemere 47 % svojej hodnoty.

Mal by som si kúpiť hybrid?

Ak sa nechcete rozhodnúť pre elektromobil, môže byť hybrid skvelou voľbou, ktorá vám ponúkne väčšinu výhod bez toho, aby ste museli meniť spôsob jazdy.

Napríklad hybridná pohonná jednotka Honda i-MMD v hybridných modeloch Honda prináša efektívny výkon, ktorý prepína medzi elektrickým a benzínovým pohonom v závislosti od rýchlosti jazdy a podmienok, ponúka rýchlu odozvu a zároveň zaisťuje nižšiu spotrebu paliva aj nižšie emisie.