NÁŠ NOVÝ ELEKTROMOBIL

Nový spôsob jazdenia prináša novú terminológiu a aj technológiu. Zostavili sme tento slovník pojmov, ktoré sa špecificky týkajú elektrických a niektorých hybridných vozidiel, aby sme vám pomohli lepšie sa oboznámiť s elektrifikáciou.

Pohľad spredu na vozidlo Honda Sports EV Concept.

Typy vozidiel

Elektrické vozidlo poháňané energiou z akumulátora (BEV) a elektrické vozidlo (EV)

Rovnako ako v prípade našich konceptov Urban a Sports EV predstavených na autosalóne v Tokiu, výrazy EV a BEV sa vzťahujú len na čisto elektrické vozidlá poháňané elektromotorom a napájané elektrickou energiou z lítium-iónových batérií.

Plug-in hybrid (PHEV)

Automobil, ktorý kombinuje tradičný spaľovací motor a nabíjateľný akumulátor. To umožňuje využiť buď jazdu len na elektrickú energiu, dlhšiu jazdu pomocou benzínového motora alebo kombináciu benzínového a elektrického motora.

Plug-in vozidlo (PiV)

Toto je všeobecné označenie pre akékoľvek vozidlo so zásuvkou na nabíjanie lítium-iónových batérií vrátane elektrických vozidiel s akumulátormi a plug-in hybridných vozidiel.

Vozidlo s mimoriadne nízkymi emisiami (ULEV)

Toto označenie sa vzťahuje na vozidlá, ktorých výfukové emisie oxidu uhličitého nedosahujú 75 g/km.

Elektrické vozidlo s predĺženým dojazdom (Range-Extended EV)

Elektrické vozidlo s malým benzínovým generátorom, ktorý sa používa len na dobíjanie akumulátorov, keď sú takmer vybité. Tieto malé benzínové motory nie sú určené na pohon vozidla.

Elektrické vozidlo novej generácie (NEV, New Energy Vehicle)

Toto označenie sa používa na vozidlá čiastočne alebo úplne poháňané elektrickou energiou, napríklad na elektrické vozidlá s akumulátormi a plug-in hybridné vozidlá.

Elektrické vozidlo s palivovými článkami (FCEV, Fuel Cell Electric Vehicle)

Elektrické vozidlo s palivovými článkami (FCEV), ako napríklad vozidlo Honda Fuel Cell Clarity si nevyžaduje nabíjanie. Vyrába elektrickú energiu na napájanie motora pomocou kyslíka a stlačeného vodíka namiesto využívania akumulátora. Honda Clarity je vozidlo s nulovými emisiami, elektrická energia sa vyrába pomocou vodíka.

Vozidlo využívajúce alternatívne palivo (Alternative Fuel Vehicle)

Toto označenie sa využíva na vozidlo, ktoré využíva iné palivo než tradičný benzín alebo naftu a zahŕňa motory, ktoré pri svojej prevádzke nevyužívajú len benzín, ide napríklad o elektrické vozidlá s akumulátormi a plug-in hybridy alebo o vozidlá so solárnym pohonom.

Technický výkres druhov nabíjania vozidiel značky Honda.

Akumulátory a konektory

Konektory nabíjacieho kábla

Typ 1: päťkolíková zásuvka so svorkou. Typ 2: sedemkolíková zásuvky s jednou plochou hranou; tento konektor sa bežne využíva pri elektromobiloch európskych značiek. Typ CHAdeMO je okrúhla štvorkolíková zásuvka. Tento konektor sa používa len na rýchlonabíjacích staniciach a bežne je kompatibilný s elektromobilmi ázijských značiek.

Univerzálny systém nabíjania (CCS, Combined Charging System)

Tento konektor je štandardizovaný v EÚ, používa sa len na rýchlonabíjacích staniciach a bežne je kompatibilný s elektromobilmi európskych značiek. Ide o rovnakú zásuvku ako je štandardná elektrická zásuvka v Spojenom kráľovstve a možno ju použiť na nabíjanie niektorých elektrických vozidiel, no neponúka takú úroveň bezpečnosti, rýchlosti a zaistenia ako špecializované systémy.

LI-ion akumulátor

Li-ion je skratkové označenie lítium-iónového akumulátora využívaného napríklad vo vozidlách typu BEV a PHEV. Podobne ako batérie laptopov a mobilných telefónov možno tento akumulátor recyklovať.

Predný trojštvrťový pohľad na model Honda Urban EV Concept s nabíjacou stanicou.

Nabíjanie elektromobilu

Priebežné nabíjanie

Znamená nabíjanie vášho elektrického vozidla všade, kde ho zaparkujete alebo keď ste na cestách. Verejné dobíjacie stanice možno nájsť pomocou internetu alebo po stiahnutí užitočných aplikácií.

Nabíjanie doma

Dobíjanie elektrického vozidla doma v priebehu noci je najekonomickejšie a najpraktickejšie. Inštalácia domácej nabíjacej stanice je najlepší a najbezpečnejší spôsob nabíjania elektrického vozidla.

Nabíjanie na cestách

Veľa rýchlonabíjacích staníc už bolo nainštalovaných na mnohých čerpacích staniciach na diaľniciach. Tieto zariadenia umožňujú nabiť akumulátor na 80 % kapacity za 30 minút.

ICE/ICEing

Toto označenie znamená, že miesto na nabíjanie je obsadené vozidlom so spaľovacím motorom (ICE – Internal Combustion Engine).

Karty RFID

Karty, ktoré využívajú rovnakú technológiu ako bezkontaktné debetné karty, používané v mnohých starších nabíjacích staniciach.

Verejná nabíjacia stanica

Táto technológia vám umožňuje nabíjať elektrické vozidlo bez karty RFID či členskej karty. Sieť týchto staníc je známa pod označením „POD Point“. Jednoducho použite aplikáciu „POD Point” na vyhľadanie najbližšej nabíjacej stanice a potvrďte nabíjanie.

Dojazd za hodinu nabíjania (RPH) a hodnota v kilowatthodinách (kWh)

Označenie RPH udáva dojazd v kilometroch po hodine nabíjania. kWh je energetická jednotka zodpovedajúca množstvu energie prenesenej za hodinu. Kapacita akumulátorov všetkých elektrických vozidiel sa meria v kilowatthodinách.

Jednofázové a trojfázové napájanie

Štandardné 2-kolíkové zásuvky sa nachádzajú vo väčšine domácností a firiem na Slovensku. Jednofázovým prúdom možno napájať nabíjačky typu „POD Point“ s výkonom 7 kW, ktoré za hodinu dobijú akumulátor na zaistenie dojazdu až 50 kilometrov (RPH). Trojfázové siete sa najčastejšie používajú v komerčných a priemyselných zariadeniach, pozostávajú z troch striedavých obvodov s rovnakým napätím. Používajú sa v bezpečnejších rýchlonabíjacích staniciach.

Detailný záber na napájanie modelu Honda Urban EV Concept z akumulátora.

Typy nabíjania

Podporné nabíjanie

Najpomalšie nabíjanie. Je vyhradené na dlhé nabíjanie v noci. Používa štandardnú zásuvku. Tento typ nabíjania neobsahuje funkcie zabezpečenia na úrovni vyhradených nabíjacích staníc, ktoré sú špeciálne určené na nabíjanie vozidiel napájaných energiou z akumulátora.

Pomalé nabíjanie

Lepšia a bezpečnejšia možnosť domáceho nabíjania, ktorá umožňuje dobitie v priebehu noci prostredníctvom vyhradenej nabíjacej stanice. Dobrým príkladom takejto nabíjacej stanice je typ POD Point Solo 3,7 kW, ktorý umožňuje rýchlejšie nabíjanie v porovnaní so štandardnou zásuvkou.

Stredne rýchle nabíjanie (wallbox)

Ideálne na priebežné nabíjanie. Táto možnosť zvýši dojazd až o 45 kilometrov za hodinu nabíjania alebo v priebehu niekoľkých hodín zaistí úplné dobitie. Rýchlonabíjačky sú ideálne vtedy, keď ste na cestách. Nájdete ich na verejných parkoviskách napríklad pomocou aplikácie Open Charge.

Rýchlonabíjanie

Tieto nabíjacie stanice nájdete na diaľničných čerpacích staniciach. Rýchlonabíjačky umožňujú nabiť približne 80 % kapacity už za 20 minút. Je to výhodné pri cestách na dlhé vzdialenosti mimo vášho okolia.

Obavy z dojazdu

Tento termín označuje strach z minutia energie pri jazde elektromobilom. Ide o bežný a úplne prirodzený jav a možno im zabrániť dobíjaním akumulátorov pri každej príležitosti, keď v priebehu dňa parkujete.