bočný štúdiový záber na model Honda e pri nabíjaní

SPRIEVODCA NABÍJANÍM ELEKTROMOBILU

Tento sprievodca uvádza základné informácie o nabíjaní elektomobilu doma aj na cestách, ktoré by ste mali vedieť pred kúpou elektrického vozidla.

KOĽKO JE VEREJNÝCH NABÍJACÍCH STANÍC?

Koncom roka 2019 bolo na Slovensku približne 600 nabíjacích staníc (zdroj www.eafo.eu).

A predpoklad je taký, že sa toto číslo v nasledujúcich rokoch niekoľkonásobne zvýši. (Len spoločnosť ZSE plánuje zvýšiť počet nabíjacích bodov z aktuálnych 104 na celkovo 438 v roku 2023, zdroj: www.zsedrive.sk)

 

Kto spravuje nabíjacie stanice?

Za elektrickými nabíjacími stanicami pre elektromobily stojí veľké množstvo firiem. Väčšinou ide o energetické spoločnosti a vo väčšine prípadov je nutné sa pre nabíjanie najprv zaregistrovať. Spoločnosť potom vodičovi poskytne čipovú kartu podobnú platobnej karte, ktorá identifikuje používateľa a umožní mu prístup k nabíjaciemu zariadeniu.

To znamená, že vodiči, ktorí uvažujú o kúpe elektromobilu, musia zvážiť, ako ho budú používať. Ak chcete jazdiť na dlhšie cesty, či už pracovne alebo na výlety cez víkend, je vhodné dobiť si kredit u viacerých poskytovateľov. Niektorí môžu pôsobiť na medzinárodnej úrovni, iní môžu mať lokálne zastúpenie, čo znamená, že dlhšie jazdy bude potrebné do istej miery naplánovať vopred. Niektorí menší poskytovatelia navyše zavádzajú platenie bezkontaktnou kartou priamo na mieste, takže nie je potrebný žiadny kredit.

KOĽKO BUDE NABÍJANIE STÁŤ?

Ceny a služby sa líšia v závislosti od poskytovateľa.

Niektorí poskytovatelia môžu ponúkať rôzne tarify, napríklad v závislosti od počtu najazdených kilometrov alebo množstva odberu elektrickej energie. Pre registrovaných používateľov je nabíjanie lacnejšie ako pre neregistrovaných užívateľov platiacich priamo.

Ceny všetkých poskytovateľov sa môžu zmeniť, preto sa nezabudnite pozrieť na ich webové stránky, kde nájdete aktuálne cenníky.

Figurant nabíjajúci Hondu e

Ako dlho trvá nabíjanie elektromobilu?

Vezmite do úvahy dva faktory

Rovnako ako v prípade vozidiel so vznetovými alebo zážihovými motormi, pri ktorých majú nádrže rôzne veľkosti, majú elektromobily rôzne veľkosti respektíve kapacity akumulátorov. Čím má akumulátor vyššiu kapacitu, tým viac kilometrov by ste s ním mali prejsť na jedno nabitie. (Platí pre porovnateľný výkon elektromotora, veľkosť a kategóriu vozidla.) Veľkosť akumulátora má však aj nevýhodu – čím väčší akumulátor, tým dlhšia doba nabíjania.

Ďalším aspektom je kapacita nabíjacej stanice a kapacita nabíjaného vozidla. Nabíjacia stanica sa označuje podľa toho, koľko kilowattov (kW) môže poskytnúť, zatiaľ čo vozidlo sa klasifikuje podľa príkonu. V oboch prípadoch platí, čím vyššie je číslo, tým rýchlejšie prebieha nabíjanie.

Pohľad z ľavej strany na nabíjanie modelu Honda e

VYSVETLENIE HODNÔT NABÍJACÍCH STANÍC:

Pomalé nabíjanie.
Pomalé nabíjanie. Pomalé nabíjanie. Hodnota: 3 kW Nabíjanie elektromobilu z úplne „vybitého“ stavu (či už doma alebo na stanici) do plného stavu bude na stanici s pomalým nabíjaním trvať približne osem hodín.
Pomalé nabíjanie.
Pomalé nabíjanie. Stredne rýchle nabíjanie (wallbox). Hodnota: 6,6 – 22 kW Stanica so stredne rýchlym nabíjaním zvládne nabiť akumulátor elektromobilu z vybitého stavu doplna za približne tri až štyri hodiny. Pokiaľ máte doma nainštalovanú nástennú nabíjačku typu „wallbox“, bude rovnako ako väčšina verejných nabíjacích staníc nabíjať rýchlo.
Pomalé nabíjanie.
Pomalé nabíjanie. Rýchlonabíjanie. Hodnota: 43 – 50 kW Nie všetky elektromobily sú vhodné pre rýchlonabíjanie. Overte si to ešte pred zakúpením elektromobilu. Prečo je dôležité, aby mal elektromobil túto funkciu? Ak by ste mali ísť elektromobilom na relatívne dlhú cestu, rýchlonabíjačka zvládne nabitie na 80 percent len za 30 minút.

Je ľahké nainštalovať nabíjačku doma?

Ak máte možnosť auto parkovať priamo pri dome alebo v garáži, odporúčame zaobstarať nástennú nabíjačku typu „wallbox“.

Vyrieši vaše problémy s nabíjaním, pretože vždy, keď vozidlo zaparkujete doma, môžete ho nechať dobiť na ďalšiu cestu.

ETIKETA NA NABÍJACEJ STANICI

Na cestách sa stretávame s niekoľkými typmi vodičov. Niektorí sa vlečú, potom sú tu sviatoční vodiči, tí, čo bezohľadne parkujú alebo vodiči, ktorí nepoužívajú smerovky. S podobnými zlozvykmi sa môžete stretnúť aj v prípade nabíjacích staníc. Prinášame vám niekoľko tipov, ako sa správať alebo nesprávať pri verejnej nabíjacej stanici.

Symbol OK CO ROBIŤ: Sledujte stav nabitia vozidla Len čo sa akumulátor elektromobilu nabije na 80 %, považuje sa za ohľaduplné, keď svoj elektromobil odpojíte a uvoľníte miesto ďalšiemu elektromobilu.
červené X ČO NEROBIŤ: Obsadiť nabíjaciu stanicu plug-in hybridným vozidlom Plug-in hybridné vozidlá majú motor a možnosť dotankovať na čerpacej stanici. Oproti tomu vodiči elektromobilov nemôžu ísť bez prístupu k nabíjacej stanici nikam. Snažte sa neobsadiť miesto pri nabíjacej stanice, ak v rade čakajú elektromobily.
Symbol OK CO ROBIŤ: Poruchy nahlasovať prevádzkovateľovi siete Telefónne číslo prevádzkovateľa bude uvedené na nabíjacej stanici. Na nahlásenie poruchy môžete niekedy použiť aj aplikáciu. Správu o prevádzkovom stave nabíjacej stanice môžete zverejniť aj prostredníctvom nezávislého poskytovateľa máp, napríklad evmapa.sk. Ostatní vodiči budú pri plánovaní cesty vedieť, že je tu problém.
červené X ČO NEROBIŤ: Odpojiť vozidlo niekoho iného Všeobecne platí, že by sa táto možnosť nemala dať vykonať, pretože po zamknutí vozidla sa nabíjacie káble zaistia na mieste. Buďte trpezliví, kontaktujte majiteľa stanice alebo sa presuňte na iné miesto.
Symbol OK CO ROBIŤ: Ponúknuť pomoc Všetci sme raz začínali. Ak uvidíte vodiča, ktorý má problém s používaním nabíjacej stanice, opýtajte sa, či nepotrebuje pomoc. Koniec koncov, neocenili by ste, keby to isté urobil niekto pre vás?
červené X ČO NEROBIŤ: Nechať ležať nabíjací kábel na zemi Nasaďte kryt a kábel vráťte do stojana. O voľne ležiaci kábel by mohol niekto zakopnúť alebo by ho mohlo poškodiť parkujúce vozidlo.